Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Atadan’ın “Ağabeyim Mustafa Kemal” isimli anıları Selis Kitaplar’dan çıktı. Merhum Makbule Atadan’ın vefatından önce gazeteci Şemsi Belli’ye anlattığı anıları ilk kez 1959’da yayınlanmıştı. 1885’te Selanik’te doğan ve 1930’da Ağabeyinin emriyle Fethi Okyar tarafından kurulan Serbest Cumhuriyet Fırkası’na giren Makbule Hanım, kısa süren siyaset hayatının ardından köşesine çekilmiş ve 1935’te Mecdi Boysan ile evlenmişti. 1956’da vefat eden Makbule Atadan, kitapta ağabeyinin farklı yönlerini anlatıyor.

Sekiz yıl sonra eve dönüş sevinci

Makbule Hanım ve annesi Zübeyde Hanım, Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Selanik’ten İstanbul’a gelerek Beşiktaş Akaretler’de bir eve yerleşirler. Bu dönemde çeşitli cephelerde savaşan Atatürk, Makbule Hanım’ın anlattığına göre tam sekiz yıl evinden uzak kalmış. Makbule Hanım, Ağabeyinin dönüşünü şöyle anlatıyor: “İstanbula geleceğini haber aldığımız zaman sevincimize payan yoktu. On gün on gece hazırlık yaptık. Her tarafı sildik, süpürdük.. Sevdiği yemekleri yaptık. Sekiz senelik bir ayrılıktan ve zaferden sonra Ağabeyimin dönüşü bizi sevinçten deliye çevirmişti adeta. Ah! O gün.. O güzel ve mesut günü şu anda bile hatırladıkça içimde çok derin bir sızı hissediyorum.”

Silahla oynarken tabanca patladı

Makbule Hanım Ağabeyi Atatürk’ün bir insan olarak çeşitli yönlerini de içtenlikle anlatır. Ağabeyinin çocukluk yıllarına dair pek çok anekdotu dile getirir. Makbule Hanım ağabeyinin çocukluk yıllarında her çeşit oyuncağa, özellikle de silaha düşkün olduğunu belirterek, daha o yıllarda askerliğe sempati duyduğunu dile getirir. Ne varki Atatürk’ün silahla oynaması az kalsın bir felakete yolaçacaktır. Atatürk, elindeki eski bir silahı temizlemesine yardım etmesi için kızkardeşini yanına çağırır. İşte o anı Makbule Hanım şöyle anlatır: “Karşısına geçtm. O elindeki lüveri temzilemeye başladı. Ne yaptı nasıl etti, bilmiyorum. Birden korkınç bir ses duydum. Annem korku ve heyecan içinde: ‘Eyvah ! Kardeşini öldürdün Mustafa’ dedi. Ben ise ‘Ağabeyim öldü’ diye ağlıyordum. Tabancanın dumanı kalkınca baktık ki ikimiz de sağız”.

Fareden çok korkardı

Ağabeyi Mustafa Kemal’in köy türkülerini dilinden düşürmediğini, sanata ve sanatçılara karşı büyük saygı duyduğunu ifade eden Makbule Hanım’ın anlattığına göre çocuk Mustafa Kemal en çok fareden korkarmış. Anne Makbule hanım ise küçük Mustafa Kemal’i “Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” diyerek teskin edermiş.

‘Biri beni, diğeri mevkimi sevdi’

Makbule Hanım, Atatürk’le fırtınalı geçen bir evlilik yaşayan Uşşakızade Latife Hanım’la ilgili çok az şeyler nakleder. Atatürk’e aşık olan ve daha sonra intihar eden akrabası Fikriye de yer almaz bu anılarda. Atatürk’ün ikisi hakkında kendisine sadece şunu söylediğini nakleder: “Biri beni mevkim ve param için sevmiştir. Diğeri yalnız ben olduğum için. Yani biri mevkimi ve paramı, diğeri de hakikaten beni sevmiştir.”

Enver Paşa’ya kızdı içkiye başladı

Ağabeyinin evde en çok irmik helvası ve yoğurdu sevdiğini söyleyen Makbule Hanım, kuru fasulyeye ise askeri mektepte alıştığını ifade eder. Atatürk’ün leblebi düşkünlüğü ise içkiye başladıktan sonradır. Makbule Hanım’ın aktardığına göre Atatürk’ün içkiye başlamasının nedeni Harbiye Nazırı Enver Paşa ile didişmesidir. Gerçekten de Atatürk, Enver Paşa ile savaş dönemi politikaları yüzünden çok kere karşı karşıya geldi. Alman subayların cephelerde komutanlık ve idarecilik yapmalarına şiddetle karşı çıktı.

39 yorum

 1. hande:

  çok güzel bir anıı

 2. emre:

  cok guzelll=

 3. aslı:

  başka şeyler yani açıklama veyada başka bir anı olabilirdi

 4. melisa:

  YAAA ATATÜRK SENİ HAYATIMDAN ÇOK SEWİOMM VE SEN BİZİM KAHRAMANIMISSIN :)

  DUYGULANDIM YAAA

 5. duygu:

  BENCE ATATÜRK ÇOK KİTAP OKUMUŞTUR

 6. burak:

  Ben Atatürk’ün çocukluk anılarını çok aradım ama bulamadım
  yada abuk subuk şeyler çıktı ben Atatürkblog a çok teşekür ederim
  okadar site baktım ama bölesini bullamadım hem çok güzel hem abuk subuk diğil

 7. ilqi:

  melisa sen atatürk’ü seviyorsun belli ama önce TÜRKÇE konuşmayı öğren tamam m???

 8. Merve:

  Melisa unutma ki Atatürk hep düzgün konuşurdu ve düzgün konuşanları önde görürdü.Bu yüzden Türkçe’yi düzgün telaffus et yani yaz oku söyle tamam mı ? Ya da senin dilinden Okey mi ?….. Kardeşimin ödevinide burdan çıkardı ve Atatürk’ü çok seviyorum….Çoook güzel bir site….:)

 9. Ecem:

  Öncelikle sevgili Melisa’ya tepkilerinize katılıyorum ancak eleştirmek için doğruunu yapmış olma gerekmez mi? Oysa ilgi arkadaşımız adını Türkçe alfabede bulunmayan “q” harfiyle yazmış ayrıca sevgili Merve telaffus değil telaffuz. Anılar için de siteye teşekkür ederim. Güzel anılar. Keza Ata’mızın her anısı gibi…

 10. Gazi Ataturk:

  Gerçekten Çok güzel, Gazi Atatürk ümüz…

 11. tuğçe:

  atatürkün çocukluk anı ları da nerde
  ya
  kardeşimin
  ödevini yapmam lazım

 12. nazire:

  ben ce ödev için süper bir yer hemen tıklayın

 13. gülcan:

  aşk bu aşık oldum atatürke anılarına

 14. buse:

  çok mı kısa?????? yoksa uzun mu????

 15. gül:

  atatürkün annesi makbule hanım değildir

 16. sedaNURR:

  ATATÜRK KAÇ TANE KİTAP OKUMUŞ BİLEN VARMI?????tamı tamına 4999 oda kütüphanesinde bulunanlar yhani ve bir sürü de kitap yazmış SERKAN HO CAMA ÇOKKK SELAMLAR..

 17. serra:

  Herkese katılıyorum.İlqi adlı arkadaşın isminde Türk alfabesinde bulunmayan q harfini kullanması çok yanlış.Ama yorumu doğru ve haklı.Melisa arkadaşın Türkçe’yi doğru kullanması daha yanlış.Her neyse bende herkes kadar Atatürk’ümüzü çok seviyorum.Ayrıca biliyor musunuz Gazi Mustafa Kemal kendisine ”Ata”diye hitap edilmesinden hoşlanmıyormuş.Herkese sevgiler,saygılar.

 18. Beste:

  Atatürk’ün Fareden Korkardı Anısında,
  Anne Makbule hanım ise küçük Mustafa Kemal’i “Sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” diyerek teskin edermiş.
  Bu cümlede Anne Makbule Hanım değil Zübeyde Hanım olucaktı.Bu yanlışı görünce kendimi gülmekten alı koymadım .D .D .D
  Acaba isimlerimi karıstırdın yoksa yazdıktan sonra yanlışlarını kontrol etmiyor musun? .D .D Söyliyim Ablasının adı Makbule,Annesinin adı Zübeyda :D
  Birde Atatürk ile ilgili site açmışsın daha annesiyle ablasının ismini karıstırıyorsun .D .D Lütfen Dikkat edelim!!! .D .D .D Çok komik ya gülmeden duramıyorum .D .D

 19. KADIRIMMMMM:

  atatürk toplam 23560 kitap okumuştur bu kitaplar istanbul müzelerinde sergileniyor.

 20. prenses:

  ya salaklar kelimeleri düzgün yazın nasıl seviyosanız ATATÜRK ü

 21. emin:

  xD annesinin adı zübeyda

 22. Yusuf Alp ARSLAN:

  atatürk toplam 23560 kitap okumuştur bu kitaplar istanbul müzelerinde sergileniyor.

 23. tuğçe says::

  ben atama güvenirim o daima bizi ve vatanını çok severdir keşke o ölmeseydide hep bizimle kalsaydı ::))))))))))))))

 24. can:

  atartürk kaç tane kitap okumuş bilen var mı

 25. nida:

  hralde duygu yok bi tane okudu koskoca ATATÜRK kaçtane kitap okuduğunu merak edenler google ye : atatürk’ün okuduğu kitaplar: yazsn

 26. nida:

  hralde duygu yok bir tane okudu

 27. yasemin:

  ATAM SEN 10 YIL DAHA YAŞASAYDIN BİZ DÜNYAYA HÜKMEDEN ÜLKE OLACAKTIL
  OFFFF KEŞKE YAŞASAYDIN BEN SENİGÖRMEK ÇOK İSTİYORUM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 28. berkay görkem:

  çok güzel

 29. betül27:

  atam sen bizim kalbimizde yaşıyorsun seni çok seviyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 30. kader:

  kardeşimin ödevinde gerekti ama sizin gönderdiğiniz anıdan kulandım

 31. HEAVEN:

  bence bende çok seviyommmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm :D
  :)

 32. ömer:

  ben baba yorgun aferin size güzel bir anı

 33. ibo:

  bu siteye bayıldım ya çok ama çok GÜZEL!!!

 34. buket ünal:

  :D GÜZELLLL BİR ANI…

 35. Lara:

  AtAM sEnİ HaYtImDaN ÇıKaRtMıYaCaĞıMm :))

 36. İREM:

  gerçektende çok duygulandım çok güzel bir anıydı SEN BİZİM KALBİMİZDE YAŞIYORSUN ATAMMM

  >>>>: SENİ HEP SEVECEĞİZ:<<<<

 37. samet:

  çok güzel

 38. samet:

  ;)

 39. toygar:

  allah razı olsun

Yorumda Bulunun


Ülkemizin ismini -büyük- harflerle yazınız: (7 harf)